Jdi na obsah Jdi na menu
 


Desert Eagle aneb Pouštní Orel


Desert Eagle aneb Pouštní Orel... bezesporu nejfilmovanější a nejznámější krátká palná zbraň současné doby, můžeme ho vidět v každém druhém akčním filmu (někdy i s tlumičem;) ) a snad v každé správné akční počítačové hře...

deagle_scheme.jpg

Je tomu tak hlavně díky jeho exotickému vzhledu a nadprůměrné velikosti. Nebojím se říci že to je největší pistole?!?....no dobře, největší PISTOLE vůbec. Mně se spíš zdá jako kapesní dělostřelectvo:) Váží skoro 2 kila a v ráži .50 AE ho používají lovci v USA jako záložní zbraň…říkáte si, že jsou padlí na hlavu, ale když se na vás řítí rozzuřený Grizzly, Desert Eagle .50 Action Express je náhle váš nejlepší přítel:) Také se říká, že Desert Eagle je jediný nástroj, který dokáže jedním vrzem chirurgicky oddělit jakoukoli končetinu od zbytku těla:)

Jak to vlastně bylo, aneb otec MRI a matka IMI...

de50_3.jpg

Píše se rok 1979 a v Mineapolisu v USA vzniká společnost zvaná Magnum Research Inc. Na začátku byli tři lidé. Byly to dosti vyhraněné osobnosti a jejich cíl byl celkem jasný, vytvořit úplně novou poloautomatickou pistoli používající jako střelivo velmi populární revolverové náboje .357 magnum. Dali jí pracovní název "Magnum Eagle" a zamýšleli jí jako zbraň pro střelbu na terče, siluety a zvěř:) První funkční prototyp byl hotov v roce 1981, ale problémy s podáváním nábojů donutili MRI, aby se poohlédli po pomoci zvenčí. Pomocnou ruku podala firma Izraeli Military Industries a v roce 1983 byl první Desert Eagle .357 Magnum vyroben, zabalen a prodán. Ale protože .357 magnum se zdálo málo, objevuje se mnohem výkonnější Desert Eagle .44 magnum. Okolo roku 1987 se začal DE vyrábět i v ráži .41 magnum avšak od užívání tohoto kalibru pro DE se později upustilo. V roce 1991 spatřil světlo světa také nejsilnější, nejhlučnější a nejvýkonnější model, sám král, Desert Eagle .50 Action Express (.50 je jen tak mezi námi ráže těžkého kulometu M2HB). Je to dílko šíleného Ewana Wildinga, který toto monstrum navrhl na základě modelu DE .44 Mag. Není tedy složité vyměnit hlaveň mezi kalibry .44 Mag a .50 AE. Ono Desert Eagle Mark XIX je vlastně takové puzzle, z kalibru .50 AE na .44 Mag stačí vyměnit hlaveň a zásobník a na kalibr .357 Mag je zapotřebí vyměnit ještě soustavu úderníku. Desert Eagle je v současné době k dostání v kalibrech .357 Mag, .44 Mag, .440 Cor-Bon, .50 AE a prodejce nabízí spoustu různých povrchových úprav a doplňků. Je dokonce možné objednat si Desert Eagle zlacený 24 karátovým zlatem:) Ovšem taková hračka se nejspíš prodraží...

dsc00550.med.jpg

Technický popis :
   Vzhledem k použití velmi výkonného střeliva musel být závěr uzamčen systémem, který je u krátkých ručních zbraní poněkud neobvyklý. Jedná se o uzamčení pomocí rotačního závorníku, přičemž závěrový mechanismus je ovládán plyny odebíranými při výstřelu kanálkem z hlavně; toto řešení se běžně užívá v opakovacích nebo útočných puškách (např. M 16).
   Pouzdro závěru zde působí jako nosič závorníku. Závorník je válcový a jeho hlava je opatřena třemi uzamykacími ozuby po 120°. Tyto ozuby zapadají v uzamčeném stavu do odpovídajících vybrání nástavce hlavně za nábojovou komorou. Rotace závorníku o 60° je vyvolána pohybem svislého čepu ve šroubové drážce nosiče ( pouzdra závěru ) a je podmíněna jeho podélným pohybem vůči závorníku. K řídícímu pohybu pouzdra závěru, který vede k odemčení a následnému otevření závěru, je využito části prachových plynů vzniklých při výstřelu, odvedených za střelou z vývrtu hlavně a vedených na píst. V místě, kde končí nábojová komora přechodovým kuželem, je stěna hlavně provrtána plynovým kanálkem. Jakmile střela opustí nábojnici, proudí plyny tímto kanálkem do dlouhého otvoru malého průměru, vrtaného pod vývrtem hlavně a zhruba rovnoběžně s ním, dopředu. Tam jsou odvedeny krátkým příčním otvorem na plynový píst, situovaný v přední příčce pouzdra závěru. V dutině za pístem je na vodítku uložena vratná pružina.
   Při výstřelu prošlehnou prachové plyny kanálkem a vniknou do prostoru před pístem. Tlakem plynů na píst se posouvá dozadu pouzdro závěru. Svislý čep pootočí závorníkem tak, že jeho uzamykací ozuby vystoupí z drážek v nástavci hlavně - závěr se odemyká. Během následného otevírání závěru se vyhazuje prázdná nábojnice, podavač zásobníku podává do dráhy závěru další náboj a napíná se bicí mechanismus. Stlačená vratná pružina pak vrací pouzdro závěru zpět do přední polohy: zasouvá se nový náboj do komory hlavně, závěr se uzavírá a v poslední fázi svého pohybu - díky vzájemnému podélnému pohybu nosiče (pouzdra) a závorníku - se i uzamyká.
   Bicí mechanismus je kohoutový s vnějším kohoutem. Bicí pružina je ve hřbetu rukojeti. Vytahovač je vpravo na hlavě závorníku mezi dvěma uzamykacími ozuby. Vyhazovač je odpružený a je situován vlevo pod dosedací plochou nábojnice. Otočná manuální páčková pojistka v zadní části pouzdra závěru je oboustranná a ovládá současně úderník i spoušťovou páku. Zásobníková pojistka tradičně chybí. Záchyt zásobníku je na levé straně rámu za lučíkem spouště. Záchyt závěru na levé straně nad spouští má podélně rýhovanou páčku a ovládá se palcem pravé ruky. Střenky z černého plastu jsou vzadu spojeny dohromady a obalují i hřbet rukojeti. Všechny kovové součásti s výjimkou hlavně jsou vyrobeny technologií přesného lití a jsou velmi přesně zpracovány.
   Konstrukce zbraně je - jak je vidět z popisu - poplatná vysokému výkonu a použitému střelivu. Těžké ráži je přizpůsobena hlaveň, včetně pouzdra závěru. Horní strana hlavně je opatřena 21 mm širokou lištou se dvěma pravoúhlými příčnými výřezy, které slouží k montáži optického, kolimátorového nebo laserového zaměřovače. Z výroby je zbraň dodávána s klasickými otevřenými mířidly, sestávajícími z 3,3 mm široké hranolové rampové mušky a hledí s 3,1 mm širokým pravoúhlým výřezem. Muška i hledí jsou v rybinovitém vybrání a jsou tedy stranově seřizovatelné. Délka záměrné je (u šestipalcové hlavně) 210 mm.
   Pistole má hlaveň  dlouhou šest palců (152 mm) s polygonálním vývrtem se šesti drážkami a stoupáním šroubovice vpravo (firma IMI dodává i výměnné hlavně dlouhé 10 a 14 palců). Pro náboj .50 AE činí stoupání 19“ (483 mm). Zbraň v této ráži se zmíněnou šestipalcovou hlavní váží bez nábojů 2050 g. Pistole je 270 mm dlouhá, 151 mm vysoká a 45 mm široká. Podle rozměrů a hmotnosti je zřejmé, že její úspěšné použití je možné jen při uchopení oběma rukama.
   Spoušťový mechanismus má funkci SA ( Single Action - jednočinné ), odpor spouště činí kolem 2 kg. Jako příslušenství má firma dodávat stavitelný sportovní spoušťový mechanismus.
   Zásobník je jednořadý a pojme v ráži .50 AE sedm nábojů. Prvních pět nábojů jde zasunout lehce, šestý již s námahou, sedmý jen s vypětím. Prázdný zásobník váží 130 a plný 360 g.
   Přes vysoce výkonnou ráži je údajně střelba z pistole relativně příjemná, což je zřejmě způsobeno velkou hmotností a vynikajícím systémem ovládání závěru. Rozptyl pěti ran při střelbě s opřenou zbraní na vzdálenost 25 m se prý pohybuje kolem 80 mm, byly však dosaženy i nástřelky 60 mm.
Vnější znaky :
Záchyt závěru je pouze na levé straně rámu nad lučíkem. Záchyt zásobníku je také jen na levé straně rámu za lučíkem. Pistole je vyráběna z oceli, z nerezových ocelí, rám může být případně z lehkých slitin (také se objevily informace o použití titanu). Povrchová úprava je řešena černěním, vysoce leštěným nebo matným chromováním, niklováním, zlacením apod. Střenky rukojeti jsou z černého plastu nebo ze dřeva.
Poznámka :
Ke zbrani se dodávají výměnné hlavně v délkách 10“ (254 mm) a 14“ (356 mm) v normálním provedení nebo hlavně typu Magna - Port, které mají u ústí vyvrtáno několik malých otvorů, určených ke snížení zpětného rázu a zdvihu. Program IMI a Research Magnum zahrnuje dále technologie pro optické, kolimátorové nebo laserové zaměřovače, tritiem zvýrazněná mířidla, výškově i stranově seřiditelné hledí typu Millet Match a různé typy pouzder.
Malé porovnání střeliva...


Ráže     Hmotnost střely     Rychlost střely     Výkon     Běžná kapacita v zásobníku
9 mm     7,5 g     380 m/s     500 J             15 ks
7,62 x 39     8 g     720 m/s     2000 J             30 ks
.45 ACP     14,9 g     250 m/s     500 J         7 + 1 ks
.50 AE     20,9 g     400 m/s     cca 2000 J         7 + 1 ks
.50 AE poloplášť     19,2 g     426 m/s     cca 2000 J          7 + 1 ks

Cena: $650
Náboje v zásobníku / max:7 / 35
Speciální funkce: -
Země původu: Izrael
Výrobce: Israeli Military Industries
Kalibr: .50 Action Express
Kadence: N/A
Váha zbraně: 1800 g
Váha projektilu: 19.8 g
Úsťová rychlost: 421 m/s
Energie projektilu: 1850 J
Přesnost: střední
Síla: velká

 
 

 

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Facebook


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 50538
Měsíc: 979
Den: 21